Kampaň Osvěta 2017


Letos jsme si v Natamě řekli, že by bylo moc zajímavé poslechnout si děti. Jaké to je ztratit rodiče a najít nové rodiče? Rozhodli jsme se jich zeptat. Letošní kampaň na podporu rodinné péče o opuštěné děti se dívá očima dětí. Dětí, které vyrostly nebo vyrůstají s náhradní mámou a náhradním tátou. Nebo aspoň s jedním z nich.

Pro děti znamenají jejich rodiče celý svět. Jen si zavzpomínejme na své vlastní dětství. Dobrá maminka a tatínek, to je drahocenný poklad na celý život. Děti přicházejí do rodiny různě. Některé se tam narodí a jiné přijdou odjinud. Všechny děti bez rozdílu potřebují mít své blízké lidi, kteří je mají rádi, záleží ji na nich a nedají na ně dopustit. Jsou jim rádci a oporou.

Malé děti se bez rodičů vůbec neobejdou. Nejenže se cítí osamělé, smutné, vyděšené, ztracené. Ale nepřítomnost dospělých rodičů mění způsob, jakým se vyvíjí jejich mozek. V této době je vývoj mozkových center a spojení mezi nimi velmi rychlý. Děti se snadno rozruší. Je úkolem maminky a tatínka, aby byli s nimi, ochraňovali je, učili je a pomáhali jim. A taky je s nimi legrace a užije se dobrodružství! Děti umí mít rádi nevinnou a velkou oddanou láskou. Potřebují být milovány a také mít někoho rády. Bezvýhradně a bezpečně. Děti, které rodiče ztratily, to mají těžší. Potřebují znovu uvěřit. (Přednáška "Natama pro děti a rodiče")

Natama pracuje s dětmi a rodiči už čtrnáct let, založili jsme ji v roce 2003. Podívejte se na naše videa a poslechněte si chlapce a jednu mladou dámu. Poví vám samy, jaké to je najít a mít mámu a tátu.

  Chcete vědět více?

Zajímejte se o naše otevřené workshopy, objednejte si naše publikace, navštivte „Posluchárnu“ na našem webu. Možná vás zaujme Almanach 2017, který je věnován dětem i jejich rodičům.

Máte rádi děti? Máte chuť a sílu? Staňte se pěstounskými nebo adoptivními rodiči. Vítáme partnery, manžele, gay a lesbické páry i jednotlivce. Ozvěte se nám.


Aktivity projektu Osvěta 2017 jsou podpořeny z grantového programu Rodinná politika MHMP.