Kampaň Osvěta 2023

Puberta a adolescence a jak je přežít

O mozku a chování teenagerů, a o tom, že i teenageři někdy potřebují pěstounské rodiče

„Adolescence (dospívání) je vzrušující období v životě, kdy se pro něco snadno nadchneme, překypujeme silnými emocemi, a objevujeme svět intensivněji než kdykoliv později v celém svém životě. Je to období, kdy se dítě vydá na dlouhou cestu směrem k nezávislosti, je klíčem k tomu, aby se stalo zdravým a zralým dospělým člověkem.“ (Adriana Galván, 2017, p.1)

Když se řekne puberta a adolescence, většina rodičů se otřese. Rodiče mladších proto, že už leccos slyšeli od ostatních, rodiče starších proto, že vychovávat dítě v pubertě a udržet s ním krok a dobrý vztah, je opravdový rodičovský oříšek. A ruku na srdce, pamatujete si, jaké to bylo, když nám bylo kolem patnácti? Bylo to všechno, jenom to nebylo tak docela snadné období. Proč tomu tak vždy bylo a bude? Věda nám dává zajímavé informace, které osvětlují staletou lidskou zkušenost. Co se děje v mozku puberťáků a adolescentů? Jakou roli hrají hormony? Jaký má puberta a adolescence smysl pro sociální vývoj a další život? Čím to, že se v tomto období nejčastěji začnou projevovat psychické problémy a duševní onemocnění? Co znamená být dobrým rodičem, když Vás děti považují za zastaralé a nepoužitelné osoby? A nakonec, má smysl nabídnout rodinu a pěstounskou péči teenagerovi?

V letošní kampani OSVĚTA 2023 se budeme věnovat pubertě a adolescenci. I teenager potřebuje rodiče! A někteří potřebují pěstounské rodiče, i když už nejsou dětmi. Chcete se dozvědět více?

Tady je naše letošní menu:

 • KRÁTKÁ ANIMOVANÁ LEKCE O TOM, JAK SE TEENAGEŘI UČÍ (jen pro anglicky mluvící)
  Podívejte se na krátký animovaný film profesorky Daphny Shohamy, ze Zuckermanova institutu Kolumbijské univerzity o tom, jak se teenageři učí  ZDE.

 • ROZHOVOR "KDYŽ ZTRACENÝ TEENAGER NAJDE (PĚSTOUNSKOU) MAMINKU"
  Petra Winnette rozmlouvá se svými klienty Lisou a Jasmin, které se staly rodinou, když bylo Jasmin 12 let. Výjimečně zajímavé! Nepřehlédněte.  ZDE

 • ROZHOVOR S PEDIATREM MUDR. JANEM TOMANEM O ZDRAVÍ DOSPÍVAJÍCÍCH
  Český rozhlas, moderuje Tereza Stýblová,  ZDE.

 • DOM – DŮM OTEVŘENÝCH MOŽNOSTÍ
  Někdy mladý člověk potřebuje místo, kde má čas dozrát a naučit se, co bude nutně potřebovat pro samostatný život. Takové místo existuje. Více informací najdete  ZDE. Podívejte se také na video  ZDE.

 • PROČ NĚKDY DĚTI KRADOU A CO S TÍM?
  Petra Winnette si povídá s Ester Janečkovou v pořadu České televize SAMA DOMA. Podívejte se  ZDE.

 • CITYLIGHTY V PRAZE
  Zastavte se u našich City-lightů v pražských ulicích. Věříme, že osloví a budou inspirovat co nejvíce rodičů i veřejnost.

 • STÁHNĚTE SI OSVĚTOVÝ PLAKÁTEK "I teenageři potřebují rodiče a někteří potřebují pěstouny"  ZDE.

 • A TĚŠTE SE NA LETOŠNÍ ALAMANACH O DĚTECH A LIDECH PRO ROK 2023
  Vyjde do konce roku 2023, letos na téma: Co to je puberta a adolescence a jak ji přežít.

Aktivity projektu Osvěta 2023 jsou podpořeny z grantového programu Rodinná politika MHMP.