Natama v médiích

Podívejte se, poslechněte si a přečtěte si:

2024

Poslechněte si zde rozhovor redaktorky Táni Čabakové s Petrou Winnette v Českém rozhlase Plus o významu pěstounské péče a dopadech pobytu dětí v kojeneckém věku v ústavní péči.

2023

Proč děti kradou? A co s tím?
Petra Winnette si povídá s Ester Janečkovou v pořadu České televize SAMA DOMA. Podívejte se zde po 1:01:07.

Čím se zabývá neurověda?
Jaký má význam vědecko výzkumný pobyt na Kolumbijské universitě v New Yorku?
Petra Winnette o Fulbrightovo stipendium. Čtěte text a podívejte se na video.

2022

Michaela Wicki, výkonná ředitelka Natamy, mluví o pěstounské péči, o přípravě a doprovázení lidí, kteří se rozhodnou osvojit si dítě z dětského domova nebo kojeneckého ústavu, ale také o tom, jaké jsou představy pěstounů a jakou zkušenost mají s anglicky mluvícími páry. Poslechněte si zde.

2021

Petra Winnette v pořadu TV Prima vede dialog s Katy Faust o neurobiologickém vývoji dětí a potřebě primárního pečovatele, když biologický rodič selže. Podívejte se zde.

Rozhovor Aleše Vojíře s Petrou Winnette a Radkou Švecovou na Radiu 1
Proč je tak důležité, aby miminka a male dětí měly vždy primárního pečovatele?
Proč by se kojenecké ústavy neměly zavírat, ale proměnit do moderních ambulantních center pro péči o dět? Poslechněte si zde.

Petra Winnette v pořadu 168 hodin v České televizi komentuje případ chlapce, který potřebuje pěstounskou rodinu, ale procesy státu váznou. Podívejte se zde (část Poslední nitka II).

2020

Nejmenší děti nepatří do kojeneckých ústavů a dětských domovů
Rada vlády pro lidská práva doporučila vládě, aby přijala zákon, který by zakazoval umisťování malých dětí do sedmi let v ústavních zařízeních a v dětských domovech.
 Poslechněte si zde po 24:05.

Jakmile se dítě narodí, jeho mozek potřebuje pro správný vývoj a vytvoření citové vazby k sobě a ke svému okolí, především k rodičům, bezpečné a milující prostředí. To, jaká varianta této vazby se v jeho raném dětství utvoří, bude mít následně vliv i na jeho intimní vztahy. O tom a mnoha dalších tématech si povídají psychoterapeuti Honza Vojtko a Petra Winnette. Poslechněte si zde.

2019

V čem spočívá význam pěstounské péče? Je vždy pro děti prospěšná? Proč potřebujeme pěstounskou péči na přechodnou dobu pro malá miminka? Co tomu říká věda?
Eva Hůlková se v pořadu Vertikála ptá odborníka na závislosti, psychologa Dr. Ivana Doudy a odbornice na raný neurobiologický a sociální vývoj, srovnávací vědkyně Petry Winnette, PhD. Poslechněte si zde.

Týden pěstounství připomíná veřejnosti, že pěstounská péče je výjimečná lidská činnost, která dává mnoha dětem lásku, péči a rodinu. Dr. Winnette hovoří ve Studiu 6 o významu pěstounské péče a o tom, jak může stát rozvíjet institut pěstounství nadále. Na telefonu je radní Milena Johnová. Podívejte se zde od 6 minuty 12 vteřiny.

Velmi zajímavý rozhovor s adoptivním tatínkem, který se se svým životním partnerem stará o malého chlapečka. Stali se mu opravdovými rodiči.

Gayské a lesbické páry mohou být skvělými rodiči. A také mohou tvořit skvělou rodinu.
Čtěte rozhovor zde.

2018

Dítě nezlobí, dítě se chová – Když se nepovedou první chvilky po narození, způsobí to problémy na celý život. Nebo ne? Povídají si psychoterapeuti Jan Vojtko a Petra Winnette v novém dílu série Samomluvy.

2017

Petru Winnette pozvala v srpnu do známého pořadu Host Radiožurnálu Patricie Strouhalová. V rozhovoru se věnovaly několika významným tématům spojeným s péči o děti: vývojem mozku, rodičovstvím, sdílenou péčí rodičů po rozvodu a dalším. Poslechněte si zde.

Petra Winnette hovořila v pořadu Českého rozhlasu Mikrofórum o tom, co je skutečně důležité v adopci a pěstounské péči.

Je to fakt fér? – Petra Winnette v pořadu České televize na aktuální téma.

2016

Dokument České televize Rané a vývojové trauma vám přiblíží neurobiologický význam individuální péče o dítě, kromě příspěvků odborníků uslyšíte také rodiče a maminku, která sama prožila první čtyři roky života v nemocnicích. Uslyšíte příspěvek Prof. Cyrila Höschla a Petry Winnette, PhD.

Dokument České televize V nejlepším zájmu dítěte vás zavede do kojeneckého ústavu a na návštěvu k přechodné pěstounce, budete sledovat, jak moc se liší péče o malé dítě u prvotního pečovatele a v ústavním prostředí. Uslyšíte argumenty profesionálů i politiků.

Pořad Českého rozhlasu Vertikála o rodičovství gayských a lesbických párů.
V pořadu hovoří Doc. ThDr. Ivan (Odilo) Štampach (religionista), Prof. PhDr. Petr Weiss, PhD. (sexuolog), JUDr. Dagmar Raupachová (advokátka), dvě maminky Petra a Alžběta, PhDr. Petra Winnette, PhD. (srovnávací vědec, specialista na raný vývoj a trauma).

Petra Winnette hovořila v pořadu Dobrá vůle plus. Diskuze: Děti jako povolání, profese: máma.

Náhradní rodinná péče.  Poslechněte si hezký rozhovor paní redaktorky Hůlkové s Petrou Winnette o zajímavých aspektech a souvislostech náhradního rodičovství.

V Pražském deníku vyšel nedávno rozhovor s Petrou Winnette na téma ztráty rodičů a vlivu, který takové trauma má na dítě. Článek si můžete přečíst zde.

2015

Nová rozhlasová stanice Českého rozhlasu nazvaná Plus nás požádala o účast na pořadu na téma péče o děti, kterým chybí rodiče. Paní redaktorka Eva Hůlková připravila krásných 45 minut mluveného slova.

2014

Rozhovor rozhlasové stanice REGINA s Petrou Winnette o tom, proč děti nemají vyrůstat v dětských domovech a co to obnáší stát se pěstounem nebo adoptivním rodičem. Poslechněte si zde.

2013

Nezisková organizace Natama
Česká televize natočila další dokument KLÍČ o práci Natamy. Tentokrát o PBSP terapeutické práci s dospělými, kteří měli těžké dětství.

Pořad Českého rozhlasu 2 Stříbrný vítr. Jaromír Ostrý si povídá se ženami, které mají duši. Rozhovor s Petrou Winnette.

2012

Léčba poruch attachmentu — Institut NATAMA
Česká televize natočila dokument o terapii poruch citového pouta u dětí.

2011

Pořad českého rozhlasu Je jaká je s Evou Kvasničkvou
Rozhovor s Petrou Vrtbovskou o dětech a náhradní rodinné péči (ještě před Novelou Zákona SPOD)