Publikace

Na této stránce najdete seznam dostupných publikací, které Natama vydala. Každá publikace je zde popsána a je zde také informace o tom, jak jí lze objednat.

Publikace objednávejte na tomto emailu: tucova@natama.cz
Upozornění: Při zasílání publikací poštou účtujeme poštovné a balné.

V roce 2014 jsme založili novou edici publikací, knih, DVD a dalších odborných materiálů o rodičovství, vývojové psychologii a péči o dětí. Edice se jmenuje ALMANACH o dětech a lidech.

Nabízíme tyto publikace:

ALMANACH 2023 – Co to je puberta a adolescence a jak je přežít?

Jak se vyvíjí mozek v pubertě a adolescenci? Proč se mění chování teenagerů a jak? Proč je toto období velmi důležité pro dosažení dospělosti? Rodičovství a rady, jak společně s teenagery pubertu a adolescenci šťastně přežít. Specifický průběh tohoto období u dětí a mladých lidí s adverzními dětskými zkušenostmi (ACE) a v náhradní rodinné péči. Naše publikace v edici Almanach o dětech a lidech & Věda do kapsy vychází v tištěné i digitální podobě. Stáhněte si publikaci v PDF zde.

ALMANACH 2022 – Co je a co není porucha attachmentu

Jak se orientovat v sociálním vývoji, teorii attachmentu a jak lépe porozumět attachmentovým vztahům? Naše publikace v edici Almanach o dětech a lidech & Věda do kapsy vychází v tištěné i digitální podobě. Stáhněte si publikaci v PDF zde.

ALMANACH 2021 – Poradenství a terapie dětí s adverzními dětskými zkušenostmi (ACE) 
a narušeným vývojem attachmentových vztahů

Jaké jsou možnosti odborné pomoci dětem a mladým lidem, kteří zažili dětské adverzní zkušenosti? Vědecké poznatky a dobrá praxe. Zde si můžete číst úvod.
Naše publikace v edici Almanach o dětech a lidech & Věda do kapsy vychází v tištěné i digitální podobě. Stáhněte si publikaci v PDF zde.

ALMANACH 2020 – Jaké jsou následky chybějícího primárního pečovatele v kojeneckém období?

V současné době již máme k dispozici řadu vědeckých studií publikovaných v seriózních zahraničních odborných časopisech, které shodně potvrzují, že maminka nebo primární pečovatel je očekávaným prostředím pro malé dítě ve všech vývojových oblastech a zejména v oblasti sociální. Mozek a sociální chování dítěte se bez spojení s primárním pečovatelem může vyvíjet odlišně.
V naší publikaci se společně podíváme blíže na to, jaký má význam primární pečovatel pro neurobiologický a sociální vývoj malého dítěte. Vysvětlíme, proč považujeme za velmi důležité, aby žádné miminko a dítě nezažily v extrémně citlivém období raného vývoje prázdnotu a osamělost a nenesly si v dalším životě následky, které absence maminky nebo primárního pečovatele způsobuje.
Naše publikace v edici Almanach o dětech a lidech & Věda do kapsy vychází v tištěné i digitální podobě. Stáhněte si publikaci v PDF zde.

ALMANACH 2019 – Co to je ACE?

Termín ACE (Adverse Childhood Experience) se dá do češtiny přeložit jako adverzní dětské zkušenosti. Almanach pro rok 2019 vás seznámí s převratným vědeckým výzkumem dopadu adverzních dětských zkušeností na sociální chování, duševní a celkové zdraví člověka. Studie ACE lékařů Dr. Fellitiho a Dr. Andy a dalších odborníků se stala základním vědeckým textem a pojmem, který používá současná psychologie i psychatrie a další lékařské obory.
Naše publikace v edici Almanach o dětech a lidech & Věda do kapsy vychází v tištěné i digitální podobě. Stáhněte si publikaci v PDF zde.

ALMANACH 2018 – Co to je attachment?

V Česku se tento termín stal známějším až v nedávné době. Nyní se skloňuje ve všech pádech zejména v oboru náhradní rodinné péče.
Naše publikace v edici Almanach o dětech a lidech & Věda do kapsy vychází v tištěné i digitální podobě pro všechny, které téma attachmentu zajímá, chtějí mu lépe porozumět a třeba z něj i čerpat při přemýšlení o tom, jak být dobrým rodičem.
Stáhněte si publikaci v PDF zde.

ALMANACH 2017 – Dědeček Měsíc, babička Lampion a malý Bo

Příběh malého chlapce, který vyrůstá v pěstounské péči a má velké trápení. Jeho maminka bere drogy, má několik tatínků a milovaný bratr je na útěku. Ze všeho mu jde hlava kolem a zdá se mu, že je v tom docela sám. Pomůže mu dědeček Měsíc a babička Lampion? Pomůžou mu jeho náhradní rodiče?
Příběh je určený dětem a jejich rodičům nebo náhradním rodičům. 
Mohou si knížku číst sami nebo spolu a mohou si o ní povídat. Kniha je také určena pěstounům a poručníkům jako součást vzdělávání. 
Čtěte více o Almanachu 2017. Cena: 200 Kč