Posluchárna

je prostor na webu Institutu Natama věnovaný vzdělávání a poznání. Vybíráme zajímavé rozhovory a přednášky odborníků zaměřených na psychologii, neurobiologii, sociální vědy.


7.5.2020

Karel Weinlich odešel do pohádkového nebe. Prožil těžké dětství.

Výjimečný režisér pohádkových příběhů Karel Weinlich odešel do pohádkového nebe. Prožil těžké dětství. Jeho rozhlasové pohádky jsou krásné, moudré a vypravené s hlubokou moudrostí a citem pro kouzelné příběhy magické pohádky. Poslechněte si příběh jeho života zde.


18.4.2020

Kde se v mozku rodí nápady?

Zajímá vás role přední kůry mozkové (prefrontálního kortexu)? A co se děje v mozku, když dostaneme "nápad"? Poslechněte si zajímavý příspěvek vědecko-populárního programu Českého rozhlasu METEOR zde po 33:05.


28.1.2020

Závislost dítěte na počítači či mobilu

Profesor Michal Miovský, PhD, přednosta Kliniky adiktologie I. lékařské fakulty a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze mluví o rostoucím počtu dětí, které trpí různými závislostmi, včetně závislostí na informačních technologiích. Kdy mají ještě rodiče velký vliv a kdy je to už složitější? Jak poznat, že vaše dítě může mít větší sklon k užívání návykových látek? Poslechněte si zde.


6.10.2019

V čem spočívá význam pěstounské péče?
Je vždy pro děti prospěšná?
Proč potřebujeme pěstounskou péči na přechodnou dobu pro malá miminka?
Co tomu říká věda?

Eva Hůlková se v pořadu Vertikála ptá odborníka na závislosti, psychologa Dr. Ivana Doudy a odbornice na raný neurobiologický a sociální vývoj, srovnávací vědkyně Petry Winnette, PhD. Poslechněte si zde.


4.3.2019

Negativní vliv sociálních sítí na mozek

Také vás napadlo, že příliš mnoho aktivit na PC a mobilních telefonech či tabletech, hry, sociální přestřelky na sítích, stálé čtení horkých zpráviček, you-tuberství možná nakonec něco dělá se schopností člověka myslet, cítit, prožívat?
Zjednodušená, reflexivní a primitivní komunikace na sociálních sítích může negativně ovlivnit vývoj mozku dítěte a mladého člověka. Vědci zkoumají tento moderní fenomén teprve krátce, ale výsledky jsou zřetelné. Čtěte více zde.


29.10.2018

DDP

Daniel Hugnes hovoři o začátcích Dyadické vývojové psychoterapie (DDP). Specifické terapeutické metody, kterou vytvořil a rozvinul pro práci s dětmi, které zažily trauma a změny rodinného prostředí. DDP využívá teorie attachmentu.
Rozhovor je v anglickém jazyce, poslechněte si zde.


30.6.2018

Tvořivost

Tvořivost je velmi zajímavá vlastnost. Je vrozená nebo se dá rozvinout? A co výrazně tvořiví lidé? Doktor Koukolík vysvětluje, co současná neurověda o vlastnosti zvané „tvořivost“ ví. Ukazuje se, že se jedná o vlastnost vrozenou a také svým způsobem zvláštní. S tvořivci to není vždy jednoduché… Ale bez vysoce tvořivých jedinců by svět vypadal jinak. Poslouchejte zde.


9.6.2018

Co to vlastně je „inteligence“?

Dr. František Koukolík vysvětluje pojem „inteligence“ z hlediska posledních neurovědeckého objevů. Co má a nemá společného inteligence, kreativita a schopnosti? Je inteligence dědičná? Jak lze inteligenci měřit a zkoumat? Poslouchejte zde.


19.5.2018

Co zjišťuje věda?

Doktor František Koukolík vypráví o vědeckých poznatcích o vývoji dětského mozku. Poslouchejte zde.


11.6.2017

Co je důlezité v adopci a pěstounské péči?

Petra Winnette hovořila v pořadu Českého rozhlasu Mikrofórum o tom, co je skutečně důležité v adopci a pěstounské péči. Poslouchejte zde.


8.6.2017

Jak počítače ovlivňují inteligenci u dětí

Uvádíme zajímavý pořad Českého rozhlasu Host do domu. Neurolog zde hovoří o tom, jak mohou počítače ovlivňovat inteligenci u dětí. Poslouchejte zde.


2.1.2017

Gayové, adopce a pěstounská péče

Gayský pár Petr a Honza pomohli napravit chybu v zákoně. Oni a ostatní registrovaní partneři díky nim mohou žádat o adpoci dítěte stejně jako heterosexuální páry: Jeden z nich může adoptovat dítě. Více v rozhovoru Jana Pokorného s Janem a Petrem na stanici Radiožurnál. Poslouchejte zde.


20.12.2016

Česká televize, Věda:
Změny architektury a činnosti mozku v zájmu narozeného dítěte

Současná neurověda ukazuje, jak se matka příroda stará o přežití a péči o narozená mláďata. Struktura a fungování mozku se u novopečených maminek mění tak, aby se matka mohla plně věnovat dítěti a naplňovat jeho potřeby.
Ženám po porodu se zmenšují důležité části mozku, prokázali poprvé neurovědci


19.12.2016

Dokument České televize Klíč: Rané a vývojové trauma

Dokument České televize Rané a vývojové trauma vám přiblíží neurobiologický význam individuální péče o dítě, kromě příspěvků odborníků uslyšíte také rodiče a maminku, která sama prožila první čtyři roky života v nemocnicích. Uslyšíte příspěvek Prof. Cyrila Höschla a Petry Winnette, PhD.
Dokument České televize Klíč: Rané a vývojové trauma


19.12.2016

Český žurnál: V nejlepším zájmu dítěte

Dokument České televize V nejlepším zájmu dítěte vás zavede do kojeneckého ústavu a na návštěvu k přechodné pěstounce, budete sledovat, jak moc se liší péče o malé dítě u prvotního pečovatele a v ústavním prostředí. Uslyšíte argumenty profesionálů i politiků.
Český žurnál: V nejlepším zájmu dítěte


27.10.2016

Čím to, že někteří lidé prostě lžou a nemohou s tím přestat?

Britští vědci se zabývají tím, co se děje v mozku, když lidé lžou. Zdá se, že je to jako s ostatními činnostmi. Když si opakujeme angličtinu, jde nám lépe a lépe. Když se lhaní opakuje, stává se druhou přirozeností. Čtěte více zde.


12.9.2016

Vertikála o rodičovství gayských a lesbických párů

Pořad Českého rozhlasu o rodičovství gayských a lesbických párů. V pořadu hovoří Doc. ThDr. Ivan (Odilo) Štampach (religionista), Prof. PhDr. Petr Weiss, PhD. (sexuolog), JUDr. Dagmar Raupachová (advokátka), dvě maminky Petra a Alžběta, PhDr. Petra Winnette, PhD. (srovnávací vědec, specialista na raný vývoj a trauma).
V tomto výjimečném pořadu se dozvíte řadu vědeckých i lidských poznatků k tomuto hluboce lidskému tématu. Poslechněte si zde.


9.8.2016

Jak učit děti chovat se bezpečně?

Děti jsou ohroženým druhem. Z podstaty objevují svět, zkoušejí všechno na vlastní kůži. A ještě nezvládnou předem odhadnout nebezpečí.
Milí rodiče, objevte tyto skvělé interaktivní webové stránky. Můžete se z nich poučit vy sami, ale také vaše děti. Jsou tam animované filmíky o nebezpečných situacích a jak se zachovat. Úplně nejlepší je dívat se na ně spolu a povídat si o nich.
Zkuste to zde: 3-6 let6-10 let


17.5.2016

Doktor Koukolík o autismu

Doktor František Koukolík hovoří o AUTISMU. Kdy byl objeven a popsán? Jak se projevuje? Objevuje se nyní častěji? V čem spočívá? A co autismus a očkování?
Poslechněte si velmi zajímavou přednášku na začátku pořadu Meteor.


26.4.2016

Doktor Koukolík o mozku a vědomí

Neurolog Doktor František Koukolík vysvětluje v pořadu Českého rozhlasu Meteor, kde a jak v mozku vzniká “vědomí”. Poslechněte si  zajímavou přednášku. Příspěvek o mozku a vědomí je na začátku pořadu.


21.4.2016

Jak se dostat z rodičovské pasti?

Hostem Martiny Kociánové v pořadu Českého rozhlasu Kupředu do minulosti byl dvakrát psychopatolog Andrej Drbohlav. Dlouhodobě se věnuje vývoji patologie chování a osobnosti u dětí a dospělých. Poslechněte si dva rozhovory a seznamte se s jeho pohledy na vývoj dětí, výchovu, školní působení a společenské dopady péče o děti.
Rozhovor 1Rozhovor 2