Posluchárna

je nový prostor na webu Institutu Natama věnovaný vzdělávání a poznání. Vybíráme zajímavé rozhovory a přednášky odborníků zaměřených na psychologii, neurobiologii, sociální vědy.


4.3.2019 – Negativní vliv sociálních sítí na mozek

Také vás napadlo, že příliš mnoho aktivit na PC a mobilních telefonech či tabletech, hry, sociální přestřelky na sítích, stálé čtení horkých zpráviček, you-tuberství možná nakonec něco dělá se schopností člověka myslet, cítit, prožívat?
Zjednodušená, reflexivní a primitivní komunikace na sociálních sítích může negativně ovlivnit vývoj mozku dítěte a mladého člověka. Vědci zkoumají tento moderní fenomén teprve krátce, ale výsledky jsou zřetelné. Čtěte více zde.

29.10.2018 – DDP

Daniel Hugnes hovoři o začátcích Dyadické vývojové psychoterapie (DDP). Specifické terapeutické metody, kterou vytvořil a rozvinul pro práci s dětmi, které zažily trauma a změny rodinného prostředí. DDP využívá teorie attachmentu.
Rozhovor je v anglickém jazyce, poslechněte si zde.

30.6.2018 – Tvořivost

Tvořivost je velmi zajímavá vlastnost. Je vrozená nebo se dá rozvinout? A co výrazně tvořiví lidé? Doktor Koukolík vysvětluje, co současná neurověda o vlastnosti zvané „tvořivost“ ví. Ukazuje se, že se jedná o vlastnost vrozenou a také svým způsobem zvláštní. S tvořivci to není vždy jednoduché… Ale bez vysoce tvořivých jedinců by svět vypadal jinak. Poslouchejte zde.

9.6.2018 – Co to vlastně je „inteligence“?

Dr. František Koukolík vysvětluje pojem „inteligence“ z hlediska posledních neurovědeckého objevů. Co má a nemá společného inteligence, kreativita a schopnosti? Je inteligence dědičná? Jak lze inteligenci měřit a zkoumat? Poslouchejte zde.

19.5.2018 – Co zjišťuje věda?

Doktor František Koukolík vypráví o vědeckých poznatcích o vývoji dětského mozku. Poslouchejte zde.

11.6.2017 – Co je důlezité v adopci a pěstounské péči?

Petra Winnette hovořila v pořadu Českého rozhlasu Mikrofórum o tom, co je skutečně důležité v adopci a pěstounské péči. Poslouchejte zde.

8.6.2017 – Jak počítače ovlivňují inteligenci u dětí

Uvádíme zajímavý pořad Českého rozhlasu Host do domu. Neurolog zde hovoří o tom, jak mohou počítače ovlivňovat inteligenci u dětí. Poslouchejte zde.

2.1.2017 – Gayové, adopce a pěstounská péče

Gayský pár Petr a Honza pomohli napravit chybu v zákoně. Oni a ostatní registrovaní partneři díky nim mohou žádat o adpoci dítěte stejně jako heterosexuální páry: Jeden z nich může adoptovat dítě. Více v rozhovoru Jana Pokorného s Janem a Petrem na stanici Radiožurnál. Poslouchejte zde.

20.12.2016 – Česká televize, Věda
Změny architektury a činnosti mozku v zájmu narozeného dítěte

Současná neurověda ukazuje, jak se matka příroda stará o přežití a péči o narozená mláďata. Struktura a fungování mozku se u novopečených maminek mění tak, aby se matka mohla plně věnovat dítěti a naplňovat jeho potřeby.
Ženám po porodu se zmenšují důležité části mozku, prokázali poprvé neurovědci

19.12.2016 – Dokument České televize Klíč: Rané a vývojové trauma

Dokument České televize Rané a vývojové trauma vám přiblíží neurobiologický význam individuální péče o dítě, kromě příspěvků odborníků uslyšíte také rodiče a maminku, která sama prožila první čtyři roky života v nemocnicích. Uslyšíte příspěvek Prof. Cyrila Höschla a Petry Winnette, PhD.
Dokument České televize Klíč: Rané a vývojové trauma

19.12.2016 – Český žurnál: V nejlepším zájmu dítěte

Dokument České televize V nejlepším zájmu dítěte vás zavede do kojeneckého ústavu a na návštěvu k přechodné pěstounce, budete sledovat, jak moc se liší péče o malé dítě u prvotního pečovatele a v ústavním prostředí. Uslyšíte argumenty profesionálů i politiků.
Český žurnál: V nejlepším zájmu dítěte

27.10.2016 – Čím to, že někteří lidé prostě lžou a nemohou s tím přestat?

Britští vědci se zabývají tím, co se děje v mozku, když lidé lžou. Zdá se, že je to jako s ostatními činnostmi. Když si opakujeme angličtinu, jde nám lépe a lépe. Když se lhaní opakuje, stává se druhou přirozeností. Čtěte více zde.

12.9.2016 – Vertikála o rodičovství gayských a lesbických párů

Pořad Českého rozhlasu o rodičovství gayských a lesbických párů. V pořadu hovoří Doc. ThDr. Ivan (Odilo) Štampach (religionista), Prof. PhDr. Petr Weiss, PhD. (sexuolog), JUDr. Dagmar Raupachová (advokátka), dvě maminky Petra a Alžběta, PhDr. Petra Winnette, PhD. (srovnávací vědec, specialista na raný vývoj a trauma).
V tomto výjimečném pořadu se dozvíte řadu vědeckých i lidských poznatků k tomuto hluboce lidskému tématu. Poslechněte si zde.

9.8.2016 – Jak učit děti chovat se bezpečně?

Děti jsou ohroženým druhem. Z podstaty objevují svět, zkoušejí všechno na vlastní kůži. A ještě nezvládnou předem odhadnout nebezpečí.
Milí rodiče, objevte tyto skvělé interaktivní webové stránky. Můžete se z nich poučit vy sami, ale také vaše děti. Jsou tam animované filmíky o nebezpečných situacích a jak se zachovat. Úplně nejlepší je dívat se na ně spolu a povídat si o nich.
Zkuste to zde: 3-6 let6-10 let

17.5.2016 – Doktor Koukolík o autismu

Doktor František Koukolík hovoří o AUTISMU. Kdy byl objeven a popsán? Jak se projevuje? Objevuje se nyní častěji? V čem spočívá? A co autismus a očkování?
Poslechněte si velmi zajímavou přednášku na začátku pořadu Meteor.

26.4.2016 – Doktor Koukolík o mozku a vědomí

Neurolog Doktor František Koukolík vysvětluje v pořadu Českého rozhlasu Meteor, kde a jak v mozku vzniká “vědomí”. Poslechněte si  zajímavou přednášku. Příspěvek o mozku a vědomí je na začátku pořadu.

21.4.2016 – Jak se dostat z rodičovské pasti?

Hostem Martiny Kociánové v pořadu Českého rozhlasu Kupředu do minulosti byl dvakrát psychopatolog Andrej Drbohlav. Dlouhodobě se věnuje vývoji patologie chování a osobnosti u dětí a dospělých. Poslechněte si dva rozhovory a seznamte se s jeho pohledy na vývoj dětí, výchovu, školní působení a společenské dopady péče o děti.
Rozhovor 1Rozhovor 2