Kampaň Osvěta 2018


Rané dětství ovlivňuje vývoj mozku a chování

Vývojem mozku a chováním se v současné době zabývá řada vědců, prestižních univerzit a světových vědeckých pracovišť. I když lidský mozek a jeho činnost zůstává zatím velkým tajemstvím, některé momenty se daří pomalu poodkrývat. Jedním z nich je význam maminky, tatínka nebo primárního pečovatele pro vývoj mozku člověka. Jak to přesně probíhá? Co se děje v překotně se vyvíjejícím mozku miminka, batolete, malého dítěte? Když dítě zažije na začátku života nějakou trýznivou zkušenost, může to mít negativní následky po celý jeho život. Jak se to stane? A může něco pomoci? Současná neurověda hledá odpovědi na takové otázky.

Kampaň OSVĚTA 2018 je zde!

Letos se soustředíme na to, jak vědecké poznatky v oboru neurovědy podporují význam rodičovství a také pěstounské péče, která je zde pro děti, které nemůžou vyrůstat se svými biologickými rodiči. Bez pěstounů by totiž neměli primárního pečovatele, někoho, kdo jim může být mámou a tátou. Věříme, že Vás budeme inspirovat.

  • Začtěte se do knížky: Co to je attachment?
  • Poslechněte si Samomluvu Honzy Vojtka, který zpovídá Petru Winnette.
  • Přečtěte si autentický „Dopis od tatínka“, který přijal do svého života a rodiny malého chlapečka.
  • Zastavte se u našich plakátů v pražských ulicích a seznamte se s tím, co významní vědci říkají o raném vývoji a významu rodičů.
  • Stáhněte si krásný plakát a sdílejte ho s kolegy a přáteli.

Pošlete to dál!

A jak pomáhá pěstounská péče?

Kvalitní pěstounská péče dává dětem, které nemohou vyrůstat se svými biologickými rodiči, možnost mít citlivé primární pečovatele, zažívat bezpečnou a zklidňující péči dospělého a zkušenost blízkého lidského a rodičovského vztahu. Může napravit následky traumatického dětství a významně změnit dítěti jeho celý život k lepšímu.

Aktivity projektu Osvěta 2018 jsou podpořeny z grantového programu Rodinná politika MHMP.