Kampaň Osvěta 2018
Rané dětství ovlivňuje vývoj mozku a chování
Vývojem mozku a chováním se v současné době zabývá řada vědců, prestižních univerzit a světových vědeckých pracovišť. I když lidský mozek a jeho činnost zůstává zatím velkým tajemstvím, některé momenty se daří pomalu poodkrývat. Jedním z nich je význam maminky, tatínka nebo primárního pečovatele pro vývoj mozku člověka. Jak to přesně probíhá? Co se děje v překotně se vyvíjejícím mozku miminka, batolete, malého dítěte? Když dítě zažije na začátku života nějakou trýznivou zkušenost, může to mít negativní následky po celý jeho život. Jak se to stane? A může něco pomoci? Současná neurověda hledá odpovědi na takové otázky.
Kampaň OSVĚTA 2018 je zde!
Letos se soustředíme na to, jak vědecké poznatky v oboru neurovědy podporují význam rodičovství a také pěstounské péče, která je zde pro děti, které nemůžou vyrůstat se svými biologickými rodiči. Bez pěstounů by totiž neměli primárního pečovatele, někoho, kdo jim může být mámou a tátou. Věříme, že Vás budeme inspirovat.
- Začtěte se do knížky: Co to je attachment?
- Poslechněte si Samomluvu Honzy Vojtka, který zpovídá Petru Winnette.
- Přečtěte si autentický „Dopis od tatínka“, který přijal do svého života a rodiny malého chlapečka.
- Zastavte se u našich plakátů v pražských ulicích a seznamte se s tím, co významní vědci říkají o raném vývoji a významu rodičů.
- Stáhněte si krásný plakát a sdílejte ho s kolegy a přáteli.
Pošlete to dál!
A jak pomáhá pěstounská péče?
Kvalitní pěstounská péče dává dětem, které nemohou vyrůstat se svými biologickými rodiči, možnost mít citlivé primární pečovatele, zažívat bezpečnou a zklidňující péči dospělého a zkušenost blízkého lidského a rodičovského vztahu. Může napravit následky traumatického dětství a významně změnit dítěti jeho celý život k lepšímu.