Kampaň Osvěta 2019

Pěstounská péče pomáhá dětem!

Každý nemusí vědět k čemu je dobrá pěstounská péče. Zkuste se zamyslet.
Stalo se vám někdy, že jste se ocitli v situaci, která nemá řešení, nemůžete nic dělat a život se valí kolem vás jako nezastavitelný proud, a vy neznamenáte vůbec nic? A najednou se najde někdo, koho jste vůbec nečekali, a pomůže vám. Zasvítí světlo majáku na opuštěném horizontu. Světlo naděje, že může být zase lépe, normálně. Že na vás někomu záleží a bude při vás stát.


Toníkova máma Helena se dostala do problémů, byla moc mladá a zmatená na to, aby se mohla postarat o svého malého syna. Tatínek se o něj nezajímal nikdy. Helena se rozhodla dát miminko ke své matce, Toníkově babičce. Pak zmizela ve víru světa a také drogové závislosti. Když byly Toníkovi dva roky a něco, babička péči o vnuka nezvládla. Trošku pila. Sociální pracovnice Tondu odvezla do dětského domova. Babička se občas se na něj chodila dívat. Mamka také, ale málokdy.
A tak by to šlo snad až do Toníkových osmnácti, kdyby se nestal tak trochu zázrak. Tondovi bylo už pět let, když se na něj přišli podívat dva docela obyčejní lidé. Jiřina a Daniel. Rozhodli se, že se stanou pěstouny. Měli rádi děti, bavilo se je o ně starat, rádi se učili novým věcem. Také měli soucit s dětmi, které nemají své lidi a svůj domov.
Netrvalo dlouho a Toník se stěhoval k nim domů. Jiřina a Daniel se stali jeho pěstounskými rodiči. Začalo jejich společné dobrodružství, učení se, hledání důvěry a bezpečí, budování vzájemných vztahů. A taky hraní fotbalu, výlety na hory, dělání palačinek, učení se matematice, povídání o tom, že už se Toník nemusí ničeho bát... Život spolu.


Pěstounská péče pomáhá dětem!
Zajímá vás více? Dívejte se, čtěte a napište nám!

Přečtěte si autentická psaní od mladých dívek, které vyrostly s pěstounskými rodiči:

Poslechněte si:

Z pořadu Vertikála
V čem spočívá význam pěstounské péče? Je vždy pro děti prospěšná? Proč potřebujeme pěstounskou péči na přechodnou dobu pro malá miminka? Co tomu říká věda?
Eva Hůlková se ptá odborníka na závislosti, psychologa Dr. Ivana Doudy a odbornice na raný neurobiologický a sociální vývoj, srovnávací vědkyně Petry Winnette, PhD.

Podívejte se na videa:

Část přednášky PhDr. Petry Winnette, PhD z konference v Národním ústavu duševního zdraví (NUDZ) 23. 4. 2019:

Rozhovor Arnošta Goldflama s Petrou Winnette o tom, jak se stát náhradním rodičem:

Máme krásný plakát Osvěta 2019

Prohlédněte si ho v pražských tramvajích po celý říjen.
Stáhněte si ho níže a sdílejte ho s kolegy a přáteli.
Najdete ho níže ve formátu JPG. Můžete si ho pověsit na Váš web či Facebook.

Příprava žadatelů o adopci a pěstounskou péči

Čtěte zde.

 
Aktivity projektu Osvěta 2019 jsou podpořeny z grantového programu Rodinná politika MHMP.